Jakie oleje wykorzystywane są do kontaktu z żywnością?
- Szczegóły
Wszelkie preparaty przeznaczone do kontaktu z żywnością muszą być szczegółowo przebadane, a ich bezpieczeństwo dla zdrowia i życia ludzi powinien potwierdzać atest. Odpowiednich norm muszą przestrzegać też producenci olejów i środków smarnych wykorzystywanych do usprawniania działania maszyn używanych w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Rynek oferuje wiele możliwości, ale jeszcze nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak ważny jest dobór preparatu do sprzętów i zachodzących w nich procesów technologicznych. Przy wyborze olejów i smarów jakość ma niezwykle istotne znaczenie, dlatego warto stawiać na sprawdzone marki. Firmą, która oferuje całkowicie bezpieczne i bazujące głównie na naturalnych komponentach preparaty smarne jest Oil-Trans.
Które rodzaje olejów i smarów mogą być przeznaczone do kontaktu z żywnością?
Oleje i smary wykorzystywane w branży spożywczej powinny być pozbawione składników chemicznych, które mogą negatywnie oddziaływać na zdrowie. Przy ich produkcji nie należy zatem wykorzystywać metali ciężkich takich jak: arsen, kadm, ołów, rtęć lub selen. Konieczne jest też wyeliminowanie wszelkich substancji rakotwórczych. Ważne jest też to, by były odporne na działanie wody, drgania oraz wahania temperatury. Ponadto preparaty smarne powinny być też neutralne smakowo i zapachowo. Nie mogą również wchodzić w reakcje ze środkami czyszczącymi lub antybakteryjnymi. Wśród dostępnych w naszej ofercie olejów i smarów przeznaczonych do kontaktu z żywnością trzeba wyróżnić smary silikonowe, które mają atesty bezpieczeństwa FDA i NSF.
Smary silikonowe spełniają wszystkie wyżej wymienione kryteria, a dodatkowo charakteryzują się też dużą trwałością i nie wysychają. Jednocześnie są też tolerowane przez tworzywa sztuczne. Najpopularniejszymi z nich są m.in.: OKS 110 (stosowany w armaturach, uszczelnieniach i przy tworzywach sztucznych), OKS 480 (wykorzystywany do mocno obciążonych łożysk tocznych i ślizgowych), OKS 479 (przeznaczony do stosowania w wyższych temperaturach w zakresie przemysłu spożywczego, napojowego i farmaceutycznego), OKS 477 (używany w armaturach i zaworach używanych do produkcji piwa), OKS 476 (najbardziej uniwersalny, ma różnorodne zastosowanie), OKS 473 (o półpłynnej konsystencji, znajduje zastosowanie w przekładniach i łożyskach), OKS 472 (wykorzystywany w łożyskach chłodniczych i fabrykach lodu).
Wśród innych środków smarnych znajdujących zastosowanie w branży spożywczej dużą popularnością cieszą się również: emetan (w odmianach wazeliny farmaceutycznej i technicznej stosowanej zarówno w przemyśle spożywczym, jak i farmaceutycznym), Mobilgrease FM (wykorzystywany do smarowania różnorodnych urządzeń stosowanych w przetwórstwie żywności) oraz SHC Polyrex (np. o numerze 005 – wykorzystywany w urządzeniach pracujących w niskich temperaturach). Nie można również zapominać o oleju białym (np. Finavestan, Finaturol K2) używanym do noży w krajalnicach do chleba bądź olejach roślinnych stosowanych do smarowania form piekarniczych (np. Finaturol HT). Ponadto wymienić można jeszcze oleje: Mobil CHC Cibus 32 HT, Mobil FM 100 Spray, Mobil DTE FM 460 i 680 (o neutralnym smaku i zapachu).